Przemieszczanie bardzo ciężkich maszyn sprawia zawsze nie lada wyzwanie dlatego w takich przypadkach koła do bardzo dużych obciążeń są nieocenionym rozwiązaniem.
Do przenoszenia bardzo dużych obciążeń stosujemy najczęściej trzy rodzaje kół:
Pierwszym rodzajem są koła tworzywowe, poliamidowe do dużych obciążeń. Koła poliamidowe do dużych obciążeń są ułożyskowane łożyskami kulkowymi , mają średnice od 80mm do 250mm i przenoszą obciązenia od 400 kg/szt. do 750 kg/szt.
Drugim rodzajem kół ,które możemy stosować do przemieszczania bardzo ciężkich maszyn są koła żeliwne. Koła żeliwne są ułozyskowane łożyskami kulkowymi i mają średnice od 80mm do 250mm o nośnościach odpowiedni od 600 kg/szt. do 1200 kg/szt.
Trzecim i najczęsciej stosowanym rodzajem kół do dużych obciążeń są koła żeliwno poliuretanowe. Koła żeliwne z oponką poliuretanową nie rysują, nie uszkadzają posadzek i amortyzują wstrząsy. Koła żeliwno poliuretanowe możemy zaproponować ułożyskowane łożyskami kulkowymi o srednicach od 80m do 400 mm i nośnościach od 200 kg/sztukę do 4000 kg/szt. oraz bez łożysk ( łoż.ślizgowe) o srednicach od 80mm do 250mm i nośnościach od 600 kg/szt do 1500 kg/szt.
Oczywiście wszystkie koła możemy zamontować do obudów spawanych do dużych obciążeń ,które nie pomniejszają przenoszonych przez koła obciążeń a dla podwojenia nośności do naprawde ciezkich zadań możemy zaproponować tzw. Tandemy czyli podwójne koła w obudowach spawanych.