Decydując się na zakup nowych kół do kosiarki musimy zdać sobie sprawę z faktu, że nie jest to wybór tylko między wielkością kół. Istnieje wiele typów kosiarek o wielu rożnych wielkościach wyprodukowanych przez wiele różnych firm. Warto zatem w pierwszej kolejności pogłębić nieco wiedze w tym temacie.

Koła do kosiarek są to zawsze koła tworzywowo-gumowe. Felga w kołach do kosiarek wykonana jest z polipropylenu barwionego na czarno plus opona z pełnej gumy która amortyzuje i pozwala zmniejszyć opory toczenia. Polipropylen (PP) to tworzywo sztuczne konstrukcyjne ,które charakteryzuje się trwałoscią, sztywnością i odpornością na temperatury rzędu -20*C do + 60*C . Koła do kosiarek wykonane z polipropylenu są odporna na uderzenia. Polipropylen nie pochłania wilgoci.

Koła do kosiarek dzielą się przede wszystkim na dwa podstawowe typy:

  1. Koła z łożyskami kulkowymi

  2. Koła bez łożysk czyli na łożysku ślizgowym

Typ pierwszy odznacza się posiadaniem łożysk kulowych nabitych w piaście koła, które gwarantują lepsze toczenie (lepszy obrót koła) oraz większą wytrzymałość.
Typ drugi nie posiada łożyska (jest to tak zwane łożysko ślizgowe). Obrót koła następuje bezpośrednio między metalową ośką a tworzywową piastą . Ten rodzaj kółek stawia większy opór podczas pracy oraz z czasem jest narażony na wytarcie się tworzywowej piasty, co prowadzi do powstawania luzów.

Jak zostało już wcześniej wspomniane na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych kosiarek. Co za tym idzie, podobnie jest w przypadku kół do nich stosowanych. We wszystkich kołach do kosiarek zastosowano nietypowy otwór fi.12,8 mm – oczywiście w Naszych kołach z łożyskami i bez łożysk ta zasada jest utrzymana więc żeby dobrać odpowiednie koło do państwa kosiarki należy zmierzyć i dopasować odpowiednią średnice zewnętrzną koła. Niestety nie każdy rozmiar kół do kosiarek jest dostępny z łożyskami kulkowymi . Najpopularniejsze rozmiary kół do kosiarek to koła o średnicy fi.17,5 cm i fi.20 cm i te rozmiary są oczywiście dostępne w obu wersjach:
Dostępne średnice kół z łożyskami kulkowymi: 175mm, 200mm, 295mm
Dostępne średnice kół bez łożyska: 125mm, 150mm, 175mm, 200mm

Bardzo często kupując koła do kosiarki konieczny jest także zakup nowych śrub,które są jednocześnie osiami kół. Część gładka ( oś ) śruby do kół kosiarek ma standardowy rozmiar fi.12mm pasujące do wszystkich kół do kosiarek. Śruby zakończone są częścią gwintowaną z gwintem M8 lub M10 – do wyboru (średnica części gwintowanej to 8mm lub 10mm) Należy dokładne sprawdzić rozmiary części gwintowanej, aby obyło się bez przykrej niespodzianki.